اجازه صرف وجوه شرعی

شناسه نوشته : 19216

1395/07/01

تعداد بازدید : 1878

اجازه صرف وجوه شرعی
اجازه صرف وجوه شرعی در حوزه‌های علمیه خواهران

برای مشاهده تصویر با کیفیت‌تر هر یک از اجازه‌ها بر روی آن کلیک کنید.

برای دانلود تمام تصاویر اجازه‌ها اینجا را کلیک کنید.

برای دریافت فایل ورد متن تمام نامه‌ها و پاسخ‌ها اینجا را کلیک کنید.

متن نامه موسس مدرسه علمیه خواهران کرمان به امام راحل:
محضر مقدس رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی روحی فداه
با عرض سلام و آرزوی سلامتی آن وجود مبارک:
محترما معروض می‌دارد در حدود 250 سال پیش ملکی وقف مدرسه علمیه و طلاب و اساتید آن در کرمان گردیده است، مدرسه سال‌ها به صورت مخروبه درآمده بود. پس از انقلاب بازسازی و برای استفاده خواهران طلبه مورد بهره‌برداری قرار گرفت و هم‌اکنون نیز تعدادی از خواهران طلبه در آن مشغول تحصیلند. متمنی است نظر مبارک را در مورد استفاده از درآمد ملک موقوفه جهت مخارج مدرسه و خواهران طلبه بیان فرمایید.
با تشکر مجید انصاری کرمانی

پاسخ امام راحل به موسس مدرسه علمیه فاطمیه کرمان:
بسمه تعالی
درآمد ملک مزبور به خواهران طلبه نیز می‌رسد و در این جهت فرقی میان طلاب مرد و زن نیست.

متن نامه نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت به رهبر معظم انقلاب:
بسمه تعالی
محضر مبارک ولی امر مسلمین حضرت آیه الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم جمهوری اسلامی دامت معالیه
بعد التحیه و السلام مدرسه علوم دینیه‌ای موسوم به «مدرسه حاج سمیع» در رشت وجود دارد که گفته می‌شود: صد و پنجاه سال قدمت دارد و علمای بزرگی در آنجا تحصیل کرده و زمان رضاخان تبدیل به دبیرستان دخترانه و بعد از انقلاب به همت علمای منطقه تبدیل به علوم دینیه زینبیه و محل تحصیل طلاب دختر گردید لیکن بعضی از علمای منطقه تحصیل طلاب دختر را در آنجا جایز نمی‌دانند و معتقدند و نظر به اینکه وضع اولیه آن برای طلاب ذکور بوده از این رو اختصاص آن به نسوان جایز نیست. اینجانب برای اینکه فرصتی جهت فراهم کردن جای مناسبی برای اسکان و تمشیت امور آنها که حدود صد نفرند و تا لمعه تحصیل می‌کنند، داشته باشم از حضرتعالی کسب اجازه شفاهی کرده‌ام و اینک فشار آن آقایان زیاد شده تا جایی که تدریس و رفت و آمد به آنجا را جایز نمی‌دانند تا چه رسد به اسکان نسوان در آن مدرسه. در صورتی که نظیر این کار در کرمان با اجازه امام (ره) صورت گرفته است و مدرسه‌ای به نام شخصی ساخته و محل تحصیل طلاب ذکور بوده به فاطمیه تبدیل گردید.
علیهذا از حضرتعالی استدعا می‌شود تکلیف ما را در این امر و شهریه دادن به طلاب زن را به خصوص از طریق سهم مبارک امام علیه السلام روشن فرمایید و دغدغه‌هایی که پدید آمده برطرف نموده به ویژه که انعکاس این امر در اذهان عمومی نامطلوب می‌نماید. دمتم بخیر و الامر الیکم و السلام
نماینده شما در گیلان و امام جمعه رشت: قربانی
17/3/83

پاسخ رهبر معظم انقلاب به آیت‌الله قربانی:
آیت‌الله جناب آقای قربانی
نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه رشت

سلام علیکم
نامه مورخ 17/3/1383 جنابعالی مبنی بر درخواست رهنمود در باره استفاده خواهران طلبه از مدرسه علوم دینیه حاج سمیع و همچنین کسب تکلیف درباره پرداخت شهریه به طلاب زن (تصویر پیوست) به استحضار مقام معظم رهبری مدظله العالی رسید، فرمودند:
«اگر حضرات طلبه و شاغل به تحصیل هستند، مانع ندارد.»
مراتب برای اطلاع و اقدام مقتضی، ایفاد می‌گردد. توفیقات روزافزون جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.
محمدی گلپایگانی

متن نامه حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی به حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی:
محضر مبارک مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته

سلام علیکم و رحمت الله
با عرض احترام و تجدید ارادت به محضر شریف حضرتعالی، همان گونه که معظم له استحضار دارید: نقش ویژه تربیت‌یافتگان و طلاب خواهر علوم دینی و حضور ایشان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، به ویژه حضور مبلغان زن در هیئات مذهبی بانوان، در ترویج احکام و معارف و فرهنگ اسلام ناب محمدی صل الله علیه و آله و سلم و معارف والای اهل البیت علیهم السلام بسیار ارزنده و خطیر است.
بررسی‌ها نشان می‌دهند نقش طلاب و مبلغین حوزه‌های علمیه خواهران در مواجهه با فرقه‌هایی چون وهابیت، بهائیت و دیگر فرق ضاله بی‌بدیل است و حضور فعال این قشر تاثیرگذار بحمدالله منشا خیرات و برکات بسیار بوده و هست که این امر با تعهد و تلاش علما و بزرگان بلاد علی الخصوص معظم له و نیز مساعدت‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تحقق پذیرفته است.
با این همه و به رغم تلاش‌های مخلصانه این عزیزان، در مواردی که اندک هم