موضوع اول : تقرب و نزديكي به خدا

شناسه نوشته : 29979

1400/02/11

تعداد بازدید : 65

*حضرت حق مي­فرمايد: اي پيامبر آيا مي­داني چه وقتي چه زماني بنده به سوي من قرب و نزديكي پيدا مي­كند؟ پيامبر فرمودند نه ! خداي متعال در جواب سوال كه خدا فرمودند،پاسخ داده در زماني كه بنده در حالت گرسنگي يا در حالت سجود قرار گرفتند.

*سجده بالاترين و افضل حالت بندگي و عبادت انسان مي­باشد. وقتي انسان به سجده مي­افتد و خدا را ياد مي­كند؛ نزديك­ترين حالت به خدا­ست.

*زن و شوهر در کنار هم به همدیگر محبت کنند و سلوک زن برای رسیدن به خدا همین حُسن خلقی است که در روایات آمده است  که در خدمت به همسر، خودش را خادمه او قرار می‌دهد همان‌طور که مرد خود را خادم زن و فرزندان خود قرار می‌دهد. این محبت ورزی به اعضای خانواده، مخصوصاً زن و شوهر نسبت به یکدیگر، یک نوع وسیله قرب انسان به خدای متعال می‌شود.

*«وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً»یعنی خدای متعال جاعل و قرار دهنده محبت شدید زن و شوهراست. یعنی زن از راه محبت به شوهر می‌تواند به خدا برسد و محبت خدا را بیشتر کسب کند و زن هم در سلوک معنوی خود می­تواند از راه محبت همسر به خدا نزدیک‌تر و عشق او را در دل خود بیشتر قرار دهد.

*یکی از اعمالی که ما را سریع و بسیار قوی به خدا نزدیک می­­کند، نماز شب، صلاه الیل است که در قران کریم و روایات معصومین به آن سفارش مو­کد شده و هم ثواب­های بسیار عظیمی که می­توان گفت در اسلام عملی از نظر ثواب بالاتر از نماز شب نیست.