موضوع دوم: ثمرات سجده

شناسه نوشته : 29980

1400/02/11

تعداد بازدید : 174

*فردي نزد رسول خدا (صل الله علیه وآله) عرضه داشت« يا رسول االله كثرت ذنوبي و ضعف العمل »گناهان من زياد شده و­لكن عمل خوب من ضعيف است. فقال رسول ا... اكثر فسجدو... زياد سجده كن زيرا سجده­هاي طولاني گناهان را مي­ريزد همان­طور كه باد مي­وزد برگ هاي درختان را روي زمين مي­ريزد.

*مرحوم آيت الله بهجت رضوان الله مي­فرمودند: انسان وقتي ايستاده عنانيت او صد در صد است. وقتي در مقابل خدا به حالت ركوع قرار مي­گيرد پنجاه درصد عنانيت او با خم شدن و ركوع كم مي­شود. وقتي به حالت سجده قرار مي­گيرد و به خاك مي­افتد، پنجاه درصد عنانيت او هم از بين مي رود و خدا را در برابر حضرت حق هيچ مي بيند.

*خداوند در مورد بعضی از انبياء مقام خلت و خليفه اللهي را به دلیل کثرت سجده عرضه داشتند.

*بعضي اولياء خدا و مربيان اخلاق به شاگردان سير وسلوك، دستور سجده­هاي طولاني  از جمله ذكر يونسيه را در سجده­هاي خود مي­دادند: «لا اله انت سبحانك اني كنت من الظالمين» .

*اولیا خدا دایماً رو­سياهي و ظلم به نفس خود را در برابر خداي بزرگ تكرار مي­­کردند و اين حالت نوراني، قرب به خداوند و حتي شرایط مشاهدات قلبي براي آنها حاصل مي­­کرد.

*در سجده بهترين و اشرف مواضع خود پيشاني و صورت خود را روي خاك در برابر خدا قرار داديم آنقدر اين حالت نشاط آور، قرب آور و نزديك كننده انسان به خداوند است كه اميرالمومنين (ع) دعاي شريف كميل را در شب نيمه شعبان و شب هاي جمعه را در حالت سجده انجام مي دادند

*درك معرفت خدا و خوف و خشيت پروردگار در دل امام زين العابدين بود طوري كه افتخار زينت كنندگان بودند .

*امام زین العابدین(علیه السلام) در آن وقتي كه مشغول بندگي و عبادت خدا شدند همه توجه شان به حضرت حق بود به طوري كه شيطان به صورت اژدهايي خود را نشان داد كه امام را از خدا و توجه او غافل كند؛ امام آن چنان متوجه خدا و عظمت خدا بودند كه توجه­اي به شيطان و اين مار نكردند. مارانگشت پاي حضرت را گاز گرفت تا حضرت را از خدا غافل كند؛ اما حضرت توجه­اي نكردند، اينجا منادي ندا داد! انت زين­العابدين، انت زين­العابدين ، انت زين­العابدين. حقا كه زينت عبادت كنندگان هستی.