زینب سلام الله علیها پیام واقعه تلخ عاشورا را به جهانیان منتقل کرد

شناسه نوشته : 30801

1400/05/31

تعداد بازدید : 198

زینب سلام الله علیها پیام واقعه تلخ عاشورا را به جهانیان منتقل کرد
استاد اسلام شناسی دانشگاه وین گفت: حضرت زنیب(سلام الله علیها) با حمایت از اُسراء توانست پیام واقعه تلخ عاشورا را به جهان منتقل کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، دکتر لیزولیت ابید ، استاد دانشگاه وین در رشته شرق شناسی و اسلام شناسی با بیان این که تاکنون تحقیقاتی در زمینه حقوق زن در اسلام و خانواده در اسلام داشته است، خاطرنشان کرد: زنان در اسلام دارای مسئولیت اجتماعی بوده‌اند و در وقایع تاریخی همچون زینب کبری(سلام الله علیها) در عاشوراء نقش آفرینی کرده‌اند.

وی راجع به زینب کبری(سلام الله علیها)  افزود: این بانو به قدری بزرگوار است که من جملات مناسبی برای تقدیر ایشان ندارم و واژگان همه ضعیف هستند؛ لکن می‌توانم بگویم که این زینب کبری بود که توانست پیام واقعه تلخ عاشورا را به کوفه، دمشق و مدینه برساند و همگان را باخبر سازد که بر سر نوه پیامبر اعظم(ص) چه آمده است.  

دکتر ابید در قسمتی از سخنان خود با اشاره به معرفی ناقص دین اسلام در کشورهای غربی و نبود منابع کافی  برای معرفی الگوهای اسلامی اظهار داشت: جایگاه زنان در اسلام جایگاه والایی است و ما باید کوشش کنیم تا این جایگاه را به درستی معرفی کنیم.

وی اضافه کرد: در اروپا بینش غلطی راجع به زنان مسلمان وجود دارد و ما مسلمانان باید تلاش کنیم این بینش غلط را تصحیح کنیم و زمینه  دادن اطلاعات درست را فراهم کنیم و الگوهای موفق اسلام زنان صدراسلام همچون زینب کبری(سلام الله علیها)  را به جهان معرفی کنیم.

گفتنی است خانم لیزولیدابید سال 1969 به اسلام مشرّف شده و تا کنون پیرامون مباحث الهیاتی اسلام خصوصاً مباحث زنان و اسلام به تدریس و فعالیت می‌پردازد. ایشان روز یکشنبه 24 مردادماه در اِستودیوی کوثر مرکز مدیریت به ارائه سخنرانی پرداخت.

این سخنرانی ضبط شده است و در تاریخ نوزدهم محرم الحرام (روز حرکت اسرای کربلا به طرف شام) در بستر لایو پخش خواهد شد.