سرپرست حوزه‌های علمیه خواهران:

مهم‌ترین رسالت طلاب، شناخت دقیق و ابلاغ صحیح پیام عاشورا است

شناسه خبر : 125745

1401/05/11

تعداد بازدید : 4

مهم‌ترین رسالت طلاب، شناخت دقیق و ابلاغ صحیح پیام عاشورا است
سرپرست حوزه‌های علمیه خواهران با بیان این که امروز نیز رسالت طلاب، وفاداری و عامل بودن به سنت اهل بیت(ع) است، گفت: طلاب باید در کنار شناخت دقیق وظایف و ابلاغ صحیح واقعه عاشورا، روحیه امیدبخشی به مردم جهت حفظ و تداوم مکتب اهل بیت(ع) را نیز داشته باشند.

به  گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی فاضل در ویژه‌برنامه «پروانه های افلاکی» که با محوریت رسالت بانوان طلبه در ابلاغ پیام عاشورا و از طریق لایو مراسمات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت سیدالشهداء(ع)، اظهار داشت: خداوند در قرآن برتری را برای بندگانی می داند که تقوای بیشتری دارند و در این میان فرقی بین زنان و مردان وجود ندارد.

وی افزود: خداوند در آیه 13 سوره حجرات «يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثي‏ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ» زنان و مردان را دارای نقش مکمل در خلقت معرفی می کند به گونه ای که استمرار و تداوم خلقت با وجود هر دو امکان پذیر است و کرامت افراد در نزد خداوند با تقوا مشخص می شود.

سرپرست حوزه های علمیه خواهران با بیان این که در ادبیات قرآنی و دینی، نقش زنان پا به پای مردان تثبیت شده است و مرد و زن نقش خود را دارند، ادامه داد: حال در برخی اوقات نقش زنان پررنگ تر بوده و در برخی مواقع نیز نقش مردان پررنگ تر است و هیچ یک نمی تواند جای دیگری را پر کرده و کامل کند.

وی همچنین به جایگاه زنان قبل از اسلام و بعد از اسلام اشاره کرد و گفت: قبل از اسلام اعراب جاهلی دختران را زنده به گور می‌کردند و زن را نوعی کالا می دانستند ولی اسلام جایگاه واقعی زنان را به آنها برگرداند و خداوند در آیات مختلف به ویژه در سوره کوثر توجه ویژه ای به جایگاه دختران و زنان کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل در ادامه به قیام عاشورا و چرایی همراهی زنان و فرزندان با سیدالشهدا(ع) اشاره کرد و بیان داشت: این که امام حسین(ع) زنان و فرزندان را با خود همراه کرد برای این بود که بقای کربلا با وجود حضرت زینب(س) و دیگر زنان رقم بخورد و قیام سیدالشهداء(ع) زنده بماند، به گونه ای که زنان پیام رسانان واقعی واقعه کربلا باشند تا دشمن نتواند میدان جنگ را به نفع خود رقم بزند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دستگاه تبلیغاتی قیام امام حسین(ع) نبود، واقعه کربلا تمام و کمال نقل نمی شد و باقی نمی‌ماند؛ لذا همراهان حضرت با ترسیم واقعی واقعه عاشورا موجب شدند پایه های حکومت یزید و دستگاه جور متزلزل شده و مردم واقعیت کربلا را از حاضران و شاهدان عینی بشنوند.

سرپرست حوزه های علمیه خواهران، یکی دیگر از نقش های زنان در قیام کربلا را روحیه‌بخشی به مردان برشمرد و افزود: این روحیه بخشی سبب شد تا شوق یاران سیدالشهدا(ع) برای شهادت در رکاب حضرت افزایش پیدا کند.

وی با بیان این که امروز نیز رسالت طلاب، وفاداری و عامل بودن به سنت اهل بیت(ع) است، ادامه داد: طلاب باید در کنار شناخت دقیق وظایف و ابلاغ صحیح واقعه عاشورا، روحیه امیدبخشی به مردم جهت حفظ و تداوم مکتب اهل بیت(ع) را نیز داشته باشند، همان گونه که حضرت زینب(س) در کنار ابلاغ صحیح پیام عاشورا، با دفاع جانانه از حضرت سجاد(ع) و ترویج مکتب ائمه(ع)، امید را در دل مردم و عاشقان اهل بیت(ع) زنده کرد.