مدیر تحصیلات تکمیلی حوزوه های علمیه خواهران:

المپیاد علمی موجب نشاط علمی کشف استعدادها می شود

شناسه خبر : 42204

1396/02/12

تعداد بازدید : 203

المپیاد علمی موجب نشاط علمی کشف استعدادها می شود
مرحله نهایی هشتمین دوره المپیاد علمی طلاب حوزه های علمیه خواهران در اردوگاه نرجس خاتون برگزار شد.
«خانم فریده داودی» مدیر تحصیلات تکمیلی حوزوه های علمیه خواهران در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، گفت: این المپیاد علمی هشتمین دوره المپیاد علمی طلاب سطح دو و چهارمین دوره المپیاد علمی طلاب سطح سه می باشد.
وی افزود: این المپیاد در سطح دو به صورت پایه ای از پایه دو تا پنج و در سطح سه بصورت رشته ای برگزار می شود. درسطح سه رشته های تفسیر علوم قرآنی فقه و اصول و کلام در این المپیاد شرکت می کنند. 
مدیر تحصیلات تکمیلی حوزوه های علمیه خواهران اظهار داشت: این المپیاد در سه مرحله انجام می شود. مرحله اول مدرسه ای است که طلاب متقاضی در آزمونی که مدارس علمیه برگزار می کنند شرکت می نمایند. در این مرحله اگر به 60 درصد سوالات پاسخ صحیح بدهند به مرحله بعد راه پیدا می کنند. آزمون مرحله مدرسه ای در آذر ماه سال 95 و با حضور 10 هزار طلبه در مدارس علمیه خواهران سراسر کشور برگزار شد. 
وی افزود: پس از این آزمون، طلاب واجد شرایط به مرحله استانی راه پیدا می کنند. در مرحله استانی نیز طلاب در مراکز استان ها به رقابت می پردازند و در صورتی که به 60 درصد سوالات آزمون پاسخ صحیح بدهند به مرحله کشوری راه پیدا خواهند کرد. مرحله استانی در اسفند 95 و باحضور بیش از 1600 طلبه در مراکز استان ها برگزار گردید.
خانم داودی تصریح کرد: کسانی که مرحله استانی را پشت سر گذاشته اند به مرحله نهایی المپیاد علمی که امروز شاهد برگزاری آن می باشیم راه پیدا کرده اند. سوالات این آزمون به صورت متمرکز از طرف معاونت آموزش مرکز حوزه های علمیه خواهران طرح شده است. کسانی که در این آزمون 80 درصد پاسخ صحیح بدهند به ترتیب نمرات عناوین اول تا سوم را کسب می نمایند. 
وی افزود: تعداد کسانی که به مرحله کشوری راه یافته اند 118 نفر در سطح دو و سه می باشد. پس از تصحیح اوراق، نتایج آزمون 18 اردیبهشت ماه سال جاری اعلام می گردد. از برگزیدگان کشوری در جشنواره برترین های حوزه های علمیه خواهران دعوت بعمل آمده و با اهدای جوایز نقدی مورد تجلیل قرار می گیرند. 
مدیر تحصیلات تکمیلی حوزوه های علمیه خواهران عنوان نمود: طلابی که در پایه پنج سطح دو هستند، درصورتی که 70 درصد نمره آزمون را کسب کنند از دادن آزمون ورودی سطح سه معاف می شوند. 
خانم داودی تبیین کرد: استان اصفهان و پس از آن تهران بالاترین آمار راهیابی به مرحله نهایی المپیاد حوزه های علمیه خواهران را داشتند. همچنین استان بوشهر دارای رشد قابل توجهی در تعداد راه یافتگان به مرحله نهایی بوده است. 
مسابقات علمی با هدف شناسایی استعداد های برتر برگزار گردیده است. هدف ما نیز این است که مدارس و طلاب برتر شناسایی شوند. همچنین با این مسابقات طلاب به استعداد های خود نیز پی خواهند برد. طلابی که برگزیده مسابقات می شوند به دفتر استعدادهای حوزوی معرفی شده و مزایای این دفتر شامل آن ها نیز می شود. 
وی پیرامون تاثیر این مسابقات بر نشاط علمی طلاب اظهار داشت: از آن جایی که 8 دوره از برگزاری این مسابقات می گذرد، موجب رشد علمی بسیاری از طلاب گردیده است. بویژه این که در سال گذشته این مسابقات به صورت مشترک با جامعه الزهرا برگزار شد که بسیاری از حائزین رتبه از حوزه های علمیه خواهران بودند. امید است در سال های آینده مراحل نهایی این آزمون در رقابت با حوزه های علمیه برادران برگزار شود.