«حجت‌الاسلام والمسلمین مصلحی»:

ظرافت کار پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران را در حوزه برادران مشاهده نمی‌کنیم

شناسه خبر : 44358

1396/03/21

تعداد بازدید : 271

ظرافت کار پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران را در حوزه برادران مشاهده نمی‌کنیم
وزیر اطلاعات دولت دهم و مشاور عالی ولی فقیه در سپاه پاسداران در بازدیدی که از غرفه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم داشت، اظهار داشت: عمقی که خواهران طلبه در مباحث پژوهشی می‌تواند داشته باشد، بسیار بیشتر از مباحثی است که در حوزه علمیه برادران است.
«حجت‌الاسلام والمسلمین حیدر مصلحی» وزیر اطلاعات دولت دهم و مشاور عالی ولی فقیه در سپاه پاسداران در بازدیدی که از غرفه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم داشت،‌ گفت: یکی از اموری که امروز به شدت به آن نیاز داریم، این است که در میان مردم متناسب با جنسیت آن ها پیام اسلام را به همه مردم برسانیم. این مسئله اختصاصی به امروز ندارد؛ بلکه در گذشته نیز تلاش علما بر همین اساس بوده است.
وی اظهار داشت: حضور خواهران طلبه و فعالیت‌هایی که دارند اعم از فعالیت‌های علمی، پژوهشی و مباحث قرآنی از یک اهمیت بالایی برخوردار بوده است. یکی از نمونه های آن، همسر مرحوم علامه حلی(ره) است که به درجه اجتهاد رسیده بودند؛ از این رو فعالیت‌های بانوان طلبه یک سابقه کهن دارد و ما باید مجموعه بخش‌های خواهران را به گونه‌ای طراحی کنیم که در آشنایی با مباحث دینی و کار پژوهشی در این قالب قرار گیرد.
وزیر اطلاعات دولت دهم عنوان کرد: ظرافت کار پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران را در بخش برادران حوزوی مشاهده نمی‌کنیم.‌ عمقی که خواهران طلبه در مباحث پژوهشی می‌تواند داشته باشد، بسیار بیشتر از مباحثی است که در حوزه علمیه برادران است. اعتقاد بنده این است که حوزه‌های علمیه خواهران، پتانسیل و ظرفیت بالایی دارد که می‌تواند در توسعه فعالیت‌های قرآنی و عمق بخشیدن به آن نقش بسزایی داشته باشد.
مؤسس حوزه علمیه خواهران نورالاصفیا خاطرنشان کرد: عدم به کارگیری نیروهای حوزوی،‌ مشکلی جدی است که ما در دستگاه‌های حکومتی‌مان داریم. متأسفانه آن طور که باید و شاید در مباحث علوم انسانی و مباحث تربیتی نه تنها در بخش خواهران بلکه به طور کلی از حوزه‌های علمیه استفاده کافی و لازم برده نمی‌شود‌.
وی با بیان اینکه مراکزی مانند آموزش و پرورش و وزارت علوم از فضاهای علمی حوزوی بهره چندانی نمی‌برند، گفت: از زمانی که اسلام هراسی به راه افتاده است؛ بر اساس آن، اندیشمندان دنیای بشری به آموزه‌های دینی روی می‌آورند و این در حالی است که ما مسیری خلاف این مسئله را طی می‌کنیم. باید در این خصوص تلاش کرد و باید یک مطالبه عمومی از سوی مردم در این راستا صورت گیرد.